NIKON Z6 II – třetiny a zlatý řez


Pravděpodobně nejsem sám, kdo u NIKONu postrádá vlastnost, která je u ostatních značek běžně dostupná, mám na mysli nastavení vodících linek na třetiny, případně nastavení zlatého řezu. Byť je NIKON Z6 II skvělý foťák, obě uvedené možnosti nepodporuje. Alespoň tedy ne automaticky na základě předvolby.

Po dlouhém hledání jsem ale našel na netu způsob, jakým zle tyto vlastnosti při focení použít a nastavit si displej tak, aby vám to pomohlo v terénu. Není to sice tak komfortní, jako když vám to nastaví sám výrobce, ale na druhou stranu to zase není žádné peklo na zemi, které by nestálo za vyzkoušení. Kdo tuto funkci chce používat, rozhodně bude rychlejší tento postup vyzkoušet než čekat, až to NIKON zahrne do firmwaru, bohužel.


Pojďme se už ale podívat, jak nastavit na NIKON Z6 II (a také NIKON Z7 II) třetiny a zlatý řez.


1.
K tomu, aby vám to fungovalo, je potřeba mít na kartě ve foťáku fotku, která bude tím samotným mustrem, tzn. buď zlatý řez, popř. mřížky na třetiny. K tomu, aby jste to mohli používat, je třeba tento grafický podklad vyfotit (z monitoru, papíru). POZOR – pouhé zkopírování nějakého jpegu např. z hard disku na kartu nefunguje! Velké množství potřebné grafiky najdete na googlu.

2. V menu NIKON Z6 II přejděte do menu fotografování a téměř na konci je možnost Vícenásobná expozice, která je defaultně nastavená na OFF.


3.
  Přepněte Vícenásobnou expozici na ON, kde se objeví další volba, Zapnuto (série), Zapnuto (jeden snímek) a Vypnuto. Při testu jsem používal druhou možnost.


4.
Když máte nastaveno, nastal čas si vybrat vodící grafiku (kterou jste si vyfotili a je uložena na kartě a ideálně uzamčena proti smazání). To uděláte tím, že zvolíte možnost Výběr první expozice (NEF).


5.
  Otevřou se vám uložené snímky na kartě. Vyberte si ten, který chcete, aby se zobrazoval na displeji a opět potvrďte tlačítkem OK.


6.
Teď už stačí jen namáčknout spoušť a vidíte jak záběr z objektivu, tak vodící linky, které jste si zvolili. Funguje to jak v hledáčku, tak na displeji v Live view.Nevýhodou je, že po vytvoření snímku musíte opět do nastavení a opět navolit Výběr první expozice (NEF) a najít na kartě zdrojovou fotku s vodícími linkami a opět potvrdit OK.

Je to trochu zdlouhavé, ale jde to. Navíc bych to asi stejně nejvíce používal při hledání ideální kompozice, není potřeba to stále zapínat, když už máte kompozici najitou a foťák sedí na stativu.

Ačkoliv byl na obrázku použit zlatý řez, jde samozřejmě to samé použít i pro případ linek na třetiny, které NIKON Z6 II prostě neumí. Není to také funkce, kterou bych zapínal stále, nicméně je to funkce, kterou určitě čas od času využiju a proto si uložené mustry na kartě nechám.

A co vy, využijete tuto funkci?

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *